Idec HW1B-M1F10-B Nonilluminated Push-Button Switch, Round, Black
★★★★★ 4.3 135 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by k13-begegnungen.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Fully assembled switches and pilot devices are IP65 rated and designed for washdown applications in pharmaceutical, food and beverage, and general process areas. Select from illuminated and non-illuminated pushbuttons, pilot devices, and selector switches. These IEC style devices feature tamperproof mounting and construction, modular stackable contact blocks with IP20 fingersafe screw terminals, and pure silver contacts with a self cleaning action. Safety and ease of use are evidenced by the simple mounting procedure. Mechanically keyed safety lever lock prevents contact separation in heavy vibration applications. Contact blocks are color coded and are internationally recognized. 22 mm industrial plastic bezel devices use slow-make, double break contacts for switching of heavier loads Tamperproof mounting and construction Slow make, double break, self cleaning 10 A contacts make a longer-lasting product 600 V/10 A contacts with a wide operating range from 5 mA at 3 V AC/DC to 10 A at 120 VAC.
  • Brand: Idec
  • Model: HW1B-M1F10-B
  • Product Type: Pushbutton Switches
Color Black
Model HW1B-M1F10-B
Wattage 600 watts
Terminal Screw
Brand Name Idec
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.01 Ounces
Part Number HW1B-M1F10-B
Switch Type Push Button
Circuit Type 1-way
Contact Type Normally Open
Manufacturer COLE-PARMER
Actuator Type Push Button
Material Type Plastic
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Screw
Control Method Push Button, Touch
Current Rating 10 Amps
Operation Mode manual
Controller Type Push Button
Number of Items 1
Contact Material Silver
Operating Voltage 600 Volts
Specification Met Ip
Number of Positions 1
Connectivity Protocol X-10
International Protection Rating IP20, IP65
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
135 ratings | 55 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (108)
4 stars
6% (8)
3 stars
3% (4)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)